Der er som tidligere skrevet tale om et AMD Radoen HD7970, med 3GB hukommelse, samt XFX producentens helt egen køler. XFX har kaldt deres køleløsning for Double Dissipation, her ”double” for de to store blæsere. Udover den gode køleløsning, kommer kortet med et beskedent OC fra fabrikken af. Kortet kører således ved 1.000 MHz fremfor de 925 MHz der er standard.
AMD Radeon HD7970 3GB
AMD Radeon HD7970 er verdens kraftigste single GPU, og takket være løbende driver opdateringer er AMD blevet på tronen. Ved lanceringen af deres HD7970 GHz Edition, blev GPUens frekvens hevet op på 1.000 Mhz, hvilket betød endnu et slag i hovedet på Nvidia. Den seneste driverversion fra AMD er, Catalyst 13.1.

Forskellen på normaludgaven og GHz udgaven af HD7970 er meget beskeden. Eneste forskel er clockfrekvensen. Et HD7970 er udstyret med 2.048 shaderenheder, hvor HD6970 blot have 1.536. Antallet af shaderenheder, er ikke det eneste der har gennemgået en udvikling. Der er også sket ting og sager hvad angår mængden af hukommelse. Hvor AMDs topkort førhen havde 2 GB hukommelse, er den mængde i dag oppe på hele 3 GB. Mange kritikere har ment at mængden var for voldsom, men som de højtopløselige 1440p skærme så småt er på vej ind, begynder 3GB RAM at være en god ting. TDP har imidlertid ikke ændret sig og ligger stadig på 250w.
AMD tog i starten af året springet ned til 28nm, hvilket har betydet mindre varme og bedre ydelse, vel og mærke ved samme eller lavere TDP.
En anden meget voldsom forbedring ift. HD6970, er den voksende hukommelsebus. I stedet for 256-bit er der nu hele 384-bit at løbe på, hvilket ifølge AMD selv, skulle give væsentlige forbedringer.
Næste side >>