|
|
 |
 |
|
28/10-09
|
|
Silverstone Treasure TS05 Blu-ray combo drev
|
|
|
|
Hardware udlånt af: Silverstone
Testens sider er vist 5591 gange.
Skrevet af: David
|
|
Se flere reviews i kategorien Optiske drev
Nero DiscSpeed Load/eject times

Selvom Silverstone Treasure TS05 var hurtigere end PlayStation 3 konsollen når man kigger på load tiderne for en blu-ray film, så kan det altså ikke helt følge med det interne drev der sidder i laptoppen. Det er dog stadig et velfungerende drev, og i almindelig brug vil man nok ikke mærke forskellen. Desuden er det interne drev tilsluttet via SATA, mens Silverstone Treasure TS05 er tilsluttet via USB 2.0.
Støj Silverstone Treasure TS05 støjer ikke ret meget, ja faktisk mindre end det interne drev der sidder i min laptop så det er rigtig positivt. De medfølgende gummifødder/puder hjælper med at reducere vibrationer, og jeg lagde ikke mærke til drevet under playback af blu-ray filmen, selvom man godt kan høre det hvis man er tæt nok på.
Konklusion Silverstone, der hovedsageligt producere kabinetter, kølere og strømforsyninger, har et par optiske drev i deres katalog, hvor Treasure TS05 som vi har set på i dag er det eneste eksterne. Det har vist sig at levere fornuftig ydelse, pakket ind i et praktisk og fedt design med USB kabel der gemmes væk i drevet og en størrelse der gør det nemt at have med på farten. I skrivende stund har jeg ikke kunnet finde en dansk forhandler af Silverstone Treasure TS05, men det er set hos en amerikansk forhandler til ca. 700kr. Hvis/når det kommer til Danmark vil prisen nok være lidt højere, og en 1000-1200kr lyder efter min mening som en sandsynlig pris. Hvis det bliver prisen vil drevet ligge under hvad nuværende produkter på det danske marked koster. Det eneste jeg savner er muligheden for at skrive til blu-ray skiver, men til prisen kan det næsten ikke forventes.
Som tidligere nævnt er det første gang i lang tid (5 år!), at vi her på Tweak.dk har et optisk drev på test bænken, men dette blu-ray drev fra Silverstone har på ingen måde skuffet os, så måske er der flere tests på vej af den type?
Positivt
|
• Kompakt design • USB kabel trækkes ind i drevet • Pris
|
Negativt
|
• Ingen skrivning til blu-ray skiver
|
<< Forrige side
|
|
|