
Indledning
SilverStone blev grundlagt i 2003 og har hovedkvarter i USA og Taiwan. De meget designprægede og solide produkter bliver produceret i Østen af økonomiske årsager. Selve designet af produkterne bliver gennemtænkt på hovedkvarteret i USA, hvor nogen af verdens mest kreative og innovative designere indenfor hardwareindustrien er ansat. SilverStone har igennem en årrække spredt filialer udover hele verden, som varetager SilverStones interesser. Den nærmeste filial er lokaliseret i Hamburg, Tyskland.
SilverStone er hovedsageligt kendt for deres luksuriøse og anderledes designede kabinetter, som skaber nye grænser og standarder indenfor markedet. Kernekompetencerne består i at producere kabinetter og strømforsyninger, men derudover har SilverStone også stort speciale i køleløsninger og tilbehør til PC'en. For at understrege SilverStones kompetence og kvalitet, så blev producenten i år 2008 belønnet med en ISO 9001 certificeringen.
LAN-folket og den almene bruger efterspørger i højere grad de kompakte midi-tower og Mini-ITX kabinetter. Den nyeste teknologi lader hardwareproducenterne producere højtydende produkter i en lille størrelse. Behovet for mobilitet danner fundamentet for den nye trend, der først kastede sig over mobiltelefoner og laptops, men nu for alvor driver udviklingen af den almindelige PC. SilverStone er hoppet med på vognen ved at lancere deres SUGO serie af kabinetter. Efter succesfulde forgængere er turen kommet til SG07 modellen, der med en 600W præmonteret strømforsyning og support for lange grafikkort, lader brugeren bygge et yderst kompakt system med en usædvanlig høj ydeevne. Kølingen er sublim, og kan indstilles ved hjælp af et blæserstyringspanel. SilverStone har monteret tre støvfiltre, således støv undgår at trænge ind i kabinettet. SG07 råder over mange highend kabinetsmæssige features, og adskiller sig primært på størrelsen, i forhold til de større kabinetter af slagsen.

Indpakning
SG07 kommer i en lille indpakning, hvorpå information omkring specifikationer, features og produktet er at finde. SilverStone har printet et flot billede på forsiden, der fremviser SG07 varianten med en glasrude i siden. I denne anmeldelse skal vi se på budget udgaven uden en glasrude i siden.

SilverStone beskytter SG07 med to polystyrenklodser og en plastikpose. Tilbehøret ligger øverst, og er ikke fastspændt inden i selve kabinettet.

Tilbehør
Det medfølgende tilbehør omhandler følgende:
• 240V strømkabel
• Kabelføringsbånd x 2
• Manual
• Diverse skruer til montering af hardware
• Støvfilter til grafikkortet
|
SilverStone er kendt for at inkludere solide bundler. Selvom dette bundle er lidt skrabet, så finder man alligevel det man skal bruge inklusiv et støvfilter til grafikkortet. Manualen er godt skrevet, og guider brugeren gennem monteringsprocesserne ved hjælp af billeder og tekst.

Næste side >>