Tweak.dk


Tweak.dk


Tweak.dk




Tweak.dk

Har du fundet en fed nyhed så indsend den så alle andre på Tweak.dk kan få glæde af den.

Indsend nyhed

Tweak.dk

Tweak.dk

Husk på at vi udelukkende bedømmer det testede produkt ud fra dets fordele og ulemper. Point givningen kan altså ikke bruges til at sammenligne forskellige produkter fra test til test.

Vi giver de testede produkter en samlet score fra 1 til 99 procent. Scoren kan ses på den sidste side i artiklen.

Af awards har vi "Editors choice", "Great product" samt "Safe buy".

Tweak.dk

Tweak.dk

Tweak.dk kan ikke holdes ansvarlig for skader af nogen art som følge af informationer eller software fundet på disse sider eller sendt via e-mail.

Husk at overclocking og modding af hardware & software er på eget ansvar.

Alt software her på sitet er fundet på nettet. Hvis du har copyright på software fundet her på sitet, eller har kendskab til en sådan, vil det blive fjernet hurtigst muligt.

Alle nævnte varemærker tilhører deres respektive ejere.

Hjemmesiden er optimeret til Microsoft Internet Explorer 6.0+ og Mozilla Firefox 1.5 med en opløsning på minimum 1024x768.



Tweak.dk

18/12-08
 Gigabyte GA-EX58-EXTREME bundkort
Hardware udlånt af: Gigabyte

Testens sider er vist 29103 gange.

Skrevet af: Jacob

Se flere reviews i kategorien Bundkort


Før vi kommer til at se på selve kortet vil vi lige gennemgå tilbehøret, chipsettet og specifikationer. Vi går nu i gang med tilbehøret. Der er ikke det største bundle til dette bundkort, men Gigabyte har heller aldrig været kendt for at bundle alt muligt tilbehør som for mange nok ikke bliver brugt eller er lidt ligegyldigt.  Vi har delt tilbehøret lidt op i kategorier eftersom det ville se meget dumt ud med det hele på et billede.



På det ovenstående billede er følgende tilbehør:


• 1x E-SATA bracket
• 1x IDE kabel
• 1x floppy kabel
• 6x SATA kabler
• I/O panel
• 1x 2 vejs SLI connector
• 1x 3 vejs SLI connector

  
 

 

Fornuftigt tilbehør, men vi savner nogle crossfire broer, som vi mener bør følge med, hvis der også følger SLI-broer med.

Hertil følger selvfølgelig også en manual, installation guide og en driver CD-rom.



Det er godt nok lidt et tyndt bundle sammenlignet med bundlet til MSI X58 Eclipse bundkortet, men som sagt er det mest nødvendige ting med lige bortset fra Crossfire-broer.

Den sidste del tilbehør som giver dette bundle en del rejsning er Hybrid Silent Pibe kølingen til nordbroen.



Dette er en enormt stor passiv køler til nordbro, som består af to heatpibes og en masse kølefinner. En nordbro som Gigabyte har gjort rigtig meget ud af at køle på dette bundkort. Både ved at give mulighed for vandkøling og denne kæmpe passive køler. Og den tager ikke særligt meget plads i kabinettet til installation af bundkort og andet.



Dette er delen der tilsluttes til nordbroen ved hjælp af nogle skruer og en omgang køle paste som medfølger.


<< Forrige side Næste side >>


 
Tweak.dk