|
|
 |
 |
|
08/08-07
|
|
Enermax ECA5001-B Chakra
|
|
|
|
Hardware udlånt af: Enermax
Testens sider er vist 14397 gange.
Skrevet af: Jan
|
|
Se flere reviews i kategorien Kabinet
 Det er efterhånden nogen tid siden vi har kigget på kabinetter i den store størrelse, så her kommer der et fra Enermax. Chakra, som er navnet på modellen, minder om noget medicinmanden fra en indianerstamme kunne hedde, men ikke desto mindre er det navnet. At Enermax lavede andet end gode gedigne strømforsyninger, var lidt en overraskelse.
Det er dog ikke ualmindeligt at producenterne spreder deres interesser, for at kunne dække flere porteføljer. At Enermax også producere kabinetter, er en naturlig udvikling og passer perfekt som supplement til strømforsyningerne.

 Her har vi specifikationerne på Enermax ECA5001-B Chakra kabinettet, der er et af de seneste fra Enermax.
Model: ECA5001-B Type: ATX Big / Server Tower Dimension: D550mmx W216mmx H552mm Drivebays 3,5”: 2x 3,5” ekstern + 6x skultje (intern) Materiale: Plast og alu Drev 5.25": 5 stk. Drev 3.5": 1 stk. ekstern + 4 skjulte (interne) MB type: ATX og Micro ATX Front I/O: 1 x eSATA, 2 x USB, Audio I/O
Fans: Front: 1 stk. 120mm Sidepanel: 1 stk. Justerbar 250mm Fan |
Der er om et tower kabinet med måle 550x216x552 mm (DxBxH). Hvilket er en god størrelse for et tower kabinet.
 Da jeg hentede kassen på posthuset var første indtryk størrelsen. Som nogle måske ved, er det ikke størrelsen det kommer an på og det er det heller ikke altid. I disse (8800GTX) tider er det dog nødvendigt med et "voksent" kabinet, så det er gode tegn.
Kassen er ikke i den sædvanlige brune papkassefarve, men med illustrationer, farver og det hele. Det hæver mine umiddelbare forventninger til indholdet, vægten er også på den rigtige side af de 10 kg. Ikke fordi et tungt kabinet er lig med et godt kabinet, men et godt kabinet kan (efter min målestok) også holde til mine ca. 69 kg.

Kabinettet er holdt på plads af flamingo, som sørger for god beskyttelse under fragten. Her er der ikke noget at udsætte på produktet. I kassen ligge en lille tynd manual som beskriver hvordan man samler og bruger kabinettet.
En ting der ikke følger med er et 240V kabel til strømforsyningen, hvilket som regel følger med strømforsyningen. Da denne model er uden strømforsyning, skal man lige huske at kablet er ekstraudstyr.
Næste side >>
|
|
|