Tweak.dk



Tweak.dk


Tweak.dk



Har du fundet en fed nyhed så indsend den så alle andre på Tweak.dk kan få glæde af den.

Indsend nyhed

Tweak.dk

Tweak.dk

Husk på at vi udelukkende bedømmer det testede produkt ud fra dets fordele og ulemper. Point givningen kan altså ikke bruges til at sammenligne forskellige produkter fra test til test.

Vi giver de testede produkter en samlet score fra 1 til 99 procent. Scoren kan ses på den sidste side i artiklen.

Af awards har vi "Editors choice", "Great product" samt "Safe buy".

Tweak.dk

Tweak.dk

Tweak.dk kan ikke holdes ansvarlig for skader af nogen art som følge af informationer eller software fundet på disse sider eller sendt via e-mail.

Husk at overclocking og modding af hardware & software er på eget ansvar.

Alt software her på sitet er fundet på nettet. Hvis du har copyright på software fundet her på sitet, eller har kendskab til en sådan, vil det blive fjernet hurtigst muligt.

Alle nævnte varemærker tilhører deres respektive ejere.

Hjemmesiden er optimeret til Microsoft Internet Explorer 7.0+ og Mozilla Firefox 1.5 med en opløsning på minimum 1200x800.



Tweak.dk

27/10-08
 Chill Innovation CP-520A4M 520W strømforsyning
Hardware udlånt af: Chill Innovation

Testens sider er vist 10271 gange.

Skrevet af: Kasper



Se flere reviews i kategorien Strømforsyning



Danske Chill Innovation har eksisteret siden 1996 og lancerede i 2002 deres første strømforsyning med CP-350A. Siden da har firmaet høstet meget anerkendelse for deres lydsvage Hi-End strømforsyninger. Senest har Chill Innovation lanceret 3 nye strømforsyninger på henholdsvis 520-, 700- og 1000 watt og i dag skal vi se på 520W modellen, nemlig CP-520A4M.




Strømforsyningen kommer i en sort og rød kasse med effektstørrelse, en række features og et stort billede af produktet på fronten. På kassens ene side vises kurver for blæserhastighed og effektivitet, samt en tabel over udgangseffekten.



På den anden side af kassen, er de forskellige stik vist med billeder og forklaringer, hvilket giver et fint indblik hvad man har af muligheder for tilkoblinger.



Åbnes kassen op, springer et massivt kabelbundt én i øjnenene. Kassen er indvendigt foret med hvid skumgummi af en 1 centimeters tykkelse. Pappet er generelt rimelig tyndt, og kassen giver nemt efter.

Kassen holdes primært i form af strømforsyningen, som fylder emballagen helt ud, og selvom den tilsendte model ikke havde buler eller andre transportskader, så havde det ikke gjort noget, hvis Chill Innovation havde valgte en mere massiv kasse.




Det medfølgende tilbehør er en kort affære. Det eneste der følger med til CP-520A4M, foruden de nødvendige modulære kabler, et standard forsyningskabel. Der medfølger ingen ekstra dokumentation, velcrobånd, monteringsskruer eller lignende.


Næste side >>


Tweak.dk