München skifter til Linux på 14.000 PC´er
Hovedstaden i den tyske delstat Bayern skifter alle offentlige administrationers computeroperativsystemer der er baseret på Windows NT ude med Linux. Denne beslutning blev taget i går på et møde i bystyret/-rådet.
München har længe haft planlagt, at skifte til Lixnux for derved at spare på omkostninger til drift og licenser. Imidlertid fremsatte Microsofts CEO Steve Ballmer for nylig et tilbud, hvor byen kunne spare den samme mængde penge gennem rabatter hos MS, som de kunne ved, at skifte til Linux og Open Source baserede produkter.
Som der tidligere er blevet skrevet om (på slashdot), har der været en del spekulationer om, hvad præcis dette tilbud mon indeholdt, da Microsofts tyske hovedsæde ligger i München og er en temmelig stor arbejdsgiver der. Efter Ballmers besøg så det ud som om, at München bystyre alligevel ikke ville benytte Linux men i stedet fortsætte med Windows.
Dette er jo så ikke rigtigt alligevel - og nu skifter de så til Linux !
München har lavet en undersøgelse hvor de har pointgivet de to styresystemer efter evne, fordele og ulemper. Her scorede Linux 6218 point og Windows 5293 ud af 10.000 mulige - så man kan jo nok sige at deres testbetingeser må være noget strenge :|
Dette kan vidst roligt siges at være en af verdens største migreringer og anvendelser af Linux og Open Source i historien.
Nu bliver det spændede at se, om det bliver tyske SuSE, amerikanske RedHat eller en helt 3 der skal levere distributionen og service/opsætning, eller om de laver deres helt egen distribution :)