Nyhedsbrev







Indsend nyhed

  • Har du fundet en fed nyhed så indsend den så alle andre på Tweak.dk kan få glæde af den.

    Indsend nyhed



Intels Ivy Bridge processor har store varme problemer




Intel har ikke været heldige med kølingen af deres nye 22 nm Ivy Bridge processorer. Der har været en del tale om varme problemer, og nu viser en test at der er noget om snakken.

 

Den nye Ivy Bridge processor bliver varmere end den ældre Sansy Bridge, selv om det modsatte burde være tilfældet. Det ser ud til at skyldes at kontakten mellem selve processorens kerne og heat spreaderen eller IHS delen på toppen ikke har god nok kontakt via kølepastaen.

 

Ved at udskifte Intels standard køle pasta med Freeze Extreme og Liquid Pro, er det med en Core i7 3770K processor ved standard 3.5GHz lykkedes at opnå en temperatur under belastning der er henholdsvis 8 og 11 grader C lavere.

 

Og ved overclocking til 4.6GHz er forskellen endnu større. Her er standard temperaturen 84 grader, mens den med Freeze Extreme og Liquid Pro er 69 grader og 64 grader. Altså en forskel på 15 og 20 grader.

 

Intel kommer til at reagere på problemet, og markedet vil forvente at chip giganten kommer med en ny revision af deres Ivy Bridge processorer, hvor problemet er løst.

 

 

Intels Ivy Bridge processor har varme problemer

 

 

Intels Ivy Bridge processor har varme problemer



Link: Akiba



Lignende nyheder:
Tweak.dk Samsung og Qualcomm har overhalet AMD på processor markedet
Tweak.dk Intel lancerer deres Silvermont mikroarkitektur
Tweak.dk Billeder af kommende smartphone fra LG
Tweak.dk Intel Core i7-4770K overclocked til 7GHz
Tweak.dk AMD lancerer to nye FX CPUer
Tweak.dk Intel bekræfter Haswell lancering ved Computex messen
Tweak.dk Intel lancerer Haswell under Computex Taipei 2013
Tweak.dk Ny Ivy Bridge-E processor serie er 10 procent hurtigere
Tweak.dk Haswell-E med support for DDR4 og DDR3
Tweak.dk Nyt fra Intel Developer Forum i Beijing om de kommende processorer
Tweak.dk Ny Ivy Bridge ULV Celeron processor fra Intel
Tweak.dk Detaljer om Intels mobile Haswell processorer
Tweak.dk Samsung frigiver deres mobile 8 core Exynos 5 processor
Tweak.dk Intels Haswell har USB 3.0 problemer

Nyheden er læst 1113 gang(e).         Skrevet af: Martin        Dato: 14. May 2012





Skriv kommentar til nyheden


|   onsdag, 22. maj 2013, 06:41


Copyright 2001-2013 © Tweak.dk
Forum Tags | Hardware | Nyheder | Forum | Ansvar | Mobiltelefoner | Sitemap | Cookies | Mobilabonnement