Nyhedsbrev







Indsend nyhed

  • Har du fundet en fed nyhed så indsend den så alle andre på Tweak.dk kan få glæde af den.

    Indsend nyhed



WD fremviser MyBook ekstern harddisk med Thunderbolt




Western Digital var taget til Macworld 2012 med en lille overraskelse. De fremviste nemlig en ny model fra deres eksterne harddisk serie - MyBook. I modsætning til de forgående modeller, som er baserede på USB- eller netværksforbindelse, fremviste de nemlig en model med Thunderbolt forbindelse.


Umiddelbart kommer den nye MyBook Thunderbolt Duo i to modeller - begge med to 3,5" harddiske i RAID. Harddiskene vil være på størrelserne 2x2TB eller 2x3TB og er udskiftlige, samt er det muligt selv at vælge mellem RAID 0 og RAID 1. Den nye Thunderbolt Duo model har fået strippet alle de normale stik og det eneste man finder bag på enheden et strømstik og to Thunderbolt stik.


De to Thunderbolt stik tillader, at man kan daisy-chain op til seks Mybook Thunderbolt Duo og på Macworld 2012 havde WD netop gjort dette - dog kun med fire enheder. Dette betød, at de kunne fremvise overførselshastigheder på 700 MB/s ved læsning og 500 MB/s ved skrivning.


Der er endnu ikke nogen udmelding omkring prisen.

 



Link: MacRumors.com



Lignende nyheder:
Tweak.dk Tweak.dk test af QNAP TS-421 NAS boksen
Tweak.dk QNAP viser nyt NAS styresystem frem
Tweak.dk Tweak.dk test af Asustor AS-604T NAS boksen
Tweak.dk Buffalo er klar med ny NAS til både gameren og musikbiblioteket
Tweak.dk Synology DS1513+ NAS boksen er nu officiel
Tweak.dk Synology DiskStation DS213j NAS boksen er officiel
Tweak.dk Tweak.dk test af QNAP TS-269L NAS boksen
Tweak.dk QNAP lancerer nye NAS bokse
Tweak.dk Test af Thecus N7510 NAS boksen
Tweak.dk Intel annoncerer anden generations Thunderbolt standard
Tweak.dk Buffalo DriveStation til hjemmebiografen
Tweak.dk Test at ADATA DashDrive Air AE400
Tweak.dk Tweak.dk test af Synology DiskStation DS1512+ NAS
Tweak.dk Test af Thecus N7510 NAS boksen

Nyheden er læst 1322 gang(e).         Skrevet af: Dennis L. Sørensen        Dato: 27. Jan 2012





Skriv kommentar til nyheden


|   torsdag, 20. juni 2013, 06:46


Copyright 2001-2013 © Tweak.dk
Forum Tags | Hardware | Nyheder | Forum | Ansvar | Mobiltelefoner | Sitemap | Cookies | Mobilabonnement