Tweak.dk



Tweak.dk


Tweak.dk



Har du fundet en fed nyhed så indsend den så alle andre på Tweak.dk kan få glæde af den.

Indsend nyhed

Tweak.dk

Tweak.dk

Står du og skal købe nyt spændende hardware? Læs de mange bruger bedømmelser af forhandlerne først, eller kom med din egen bedømmelse efter handlen.

[Se bedømmelserne her]

Tweak.dk

Tweak.dk

Tweak.dk

Tweak.dk kan ikke holdes ansvarlig for skader af nogen art som følge af informationer eller software fundet på disse sider eller sendt via e-mail.

Husk at overclocking og modding af hardware & software er på eget ansvar.

Alt software her på sitet er fundet på nettet. Hvis du har copyright på software fundet her på sitet, eller har kendskab til en sådan, vil det blive fjernet hurtigst muligt.

Alle nævnte varemærker tilhører deres respektive ejere.

Hjemmesiden er optimeret til Microsoft Internet Explorer 7.0+ og Mozilla Firefox 1.5 med en opløsning på minimum 1200x800.



Tweak.dk

Tweak.dk
 Gigabyte releases their new Phenom II board
Gigabyte have released a new AM3 motherboard for the AMD Phenom II processors. It's the GA-MA770T-UD3P board with a 8+2 power design that can handle processors with a TDP up to 140W.

The board supports DDR3 1666+ out of the box, and have features as Gbit NIC, PCI Express 2.0 x16, SATA with RAID, 8 channel HD soundcard, dual BIOS and Gigabytes Ultra Durable 3 technology along with their Easy Energy Saver.





Here are some of the specifications:

CPU
  1. Support for AM3 processors (Note1): AMD Phenom™ II X4 processor/ AMD Phenom™ II X3 processor
Hyper Transport Bus
  1. 5200/2000 MT/s
Chipset
  1. North Bridge: AMD 770
  2. South Bridge: AMD SB710
Memory
  1. 4 x 1.5V DDR3 DIMM sockets supporting up to 16 GB of system memory (Note2)
  2. Dual channel memory architecture
  3. Support for DDR3 1666(OC)/1333/1066 MHz memory modules
  4. Support ECC memory (Note 3)
Audio
  1. Realtek ALC888 codec
  2. High Definition Audio
  3. 2/4/5.1/7.1-channel
  4. Support for S/PDIF In/Out
  5. Support for CD In
LAN
  1. Realtek 8111C/D(L) chip (10/100/1000 Mbit)
Expansion Slots
  1. 1 x PCI Express x16 slot, running at x16 (PCIE_16)
    (The PCI Express x16 slot conforms to PCI Express 2.0 standard.)
  2. 4 x PCI Express x1 slots
  3. 2 x PCI slots
Storage InterfaceSouth Bridge:
  1. 1 x IDE connector supporting ATA-133/100/66/33 and up to 2 IDE devices
  2. 6 x SATA 3Gb/s connectors supporting up to 6 SATA 3Gb/s devices
  3. Support for SATA RAID 0, RAID 1 and RAID 0+1
iTE IT8720 chip:
  1. 1 x floppy disk drive connector supporting up to 1 floppy



Link:



Lignende nyheder:
Tweak.dk MSI er officielt ude med deres 870A Fuzion Power Edition bundkort
Tweak.dk Test af ASUS M4A89TD PRO/USB3
Tweak.dk Nyt ASUS Sabertooth X58 bundkort
Tweak.dk Sammenligning af flere AMD 890GX baserede bundkort
Tweak.dk MSI er på vej med nyt 870A Fuzion Power Edition bundkort
Tweak.dk ECS P55H-AK Black Series bundkortet er kommet
Tweak.dk Test af ASRock X58 Extreme3 bundkortet
Tweak.dk Zotac H55ITX-C-E bundkortet med USB 3.0 er nu officielt
Tweak.dk ECS Black series P55H-AK rykker nærmere
Tweak.dk Zotac mini ITX bundkort med H55 og USB 3.0

Nyheden er læst 768 gang(e).         Skrevet af: Batman        Dato: 11. May 2009

Tweak.dk
Tweak.dk
Du skal være logget ind og have en gyldig e-mail adresse for at kunne tilføje en kommentar.

Log på forumet  |   Opret bruger  |   Glemt password



Nyeste tests

  • Tweak.dk

    QNAP TS-239 Pro II


    QNAP er et multinationalt selskab med hovedkvarter i Taiwan og datterselskabskontorer i USA og Kina. QNAP er et privatejet selskab, der blev oprettet i 2004 som et selskab der skulle levere verdensklasse NAS-enheder, professionelt NVR overvågningsudstyr og netværksvideo afspillere. Ikke mange ved det, men QNAP står for ”Quality Network Appliance Provider”, og deres mål er at blive verdens førende leverandør af NAS-enheder og professionelt videoovervågningsudstyr. Vi har før haft en QNAP inde til tests, og nu hvor der er kommet en ny NAS-enhed fra QNAP – nemlig TS-239 Pro II Turbo NAS. Den benytter dog de lidt ældre 3,5” harddiske, og en Atom CPU(D410) og 1GB RAM. Alt dette er en spændende kombination.


  • Tweak.dk

    SilverStone SUGO SG07 Mini-ITX kabinet


    Efter succesfulde forgængere er turen kommet til SG07 modellen, der med en 600W præmonteret strømforsyning og support for lange grafikkort, lader brugeren bygge et yderst kompakt system med en usædvanlig høj ydeevne. Kølingen er sublim, og kan indstilles ved hjælp af et blæserstyringspanel. SilverStone har monteret tre støvfiltre, således støv undgår at trænge ind i kabinettet. SG07 råder over mange highend kabinetsmæssige features, og adskiller sig primært på størrelsen, i forhold til de større kabinetter af slagsen.


  • Tweak.dk

    Dymo LabelWriter 450 Duo


    Der er nok mange som kender producenten Dymo, for alle deres label maskiner. Vi har haft fornøjelsen af at se på en Dymo Labelwriter 450 Duo. Dymo har et meget bredt sortiment af labelwriter, lige fra små håndholdte til de stationære label maskiner, så som denne vi skal se på.



Tweak.dk