League of Legends er en af de mest populærer MOBA'er i verden, men de har desværre for Riot også altid haft problemer med "toxic" spillere, altså spillere, der ikke snakker pænt, eller som er efter de andre spillere.
Dette har fået mange til at stoppe med at spille spillet, og derfor har Riot arbejdet hårdt imod dette, og deres indsats lader til at have virket. De mener nemlig, at det kun sker i to procent af de kampe, man spiller nu. Det er sket gennem det system, de kalder Tribunal system, hvor man som spiller anmelder andre spillere for, hvad de eventuelt skulle have gjort forkert, men for den sags skyld også rigtigt. På den måde har Riot fundet et system i det, og de har kunnet komme af med de slemme syndere og har kunnet give en gulerod til de, der opfører sig pænt.
Riots Lead Game Designer of Social Systems Jeffrey Lin siger desuden, at den verbale misbrug i spillet er faldet med 40 procent over de sidste par år, og at hele 91,6 procent af de, der har været straffet, ikke har gjort det igen. Han siger, at en af årsagerne til dette også er, at den computer, der sidder og overvåger disse ting, er blevet optimeret en del, så den stort set kan give advarslerne i real time i stedet for et par uger efter, hvor den skyldige ofte har glemt, hvad vedkommende har gjort.
Er I enige i, at det kun er nede på to procent, eller oversælger Riot deres system?
Del med dine venner



Jeg er rimelig enig... Synes det er ganske få spil der er ender med at folk rage quitter, og folk er generelt flinke i chatten