Det nye USB3.1 er lige på trapperne, og ASUS er nu ude med hele 12 bundkort med den nye og lynhurtige 10 Gbps USB standard. Men udover det har de et trick mere i ærmet.
De tolv bundkort, som giver os direkte USB3.1 mulighed, bliver leveret med USB3.1 Type-A. Forskellen mellem Type-A og Type-C er, at Type-A følger de tidligere USB standarders udformning af stikket, og de er derfor også bagudkompatible, mens Type-C er en helt ny standard, der er anderledes udformet og derfor ikke bagudkompatibel. Men for at øge muligheden for udbredelse af USB3.1 interfacet, har ASUS også lavet to forskellige USB3.1 PCIe udvidelseskort, der med en BIOS opdatering af eksisterende X99- og Z97 bundkort giver mulighed for udvidelse med den nye standard. De to kort giver henholdsvis Type-A og Type-C forbindelsesmuligheder.
Bundkort med USB3.1 interface
USB3.1 Type-A/Type-C udvidelseskort
ASUS har endvidere selv testet det kommende USB3.1 setup på eget system, og til formålet har de vedlagt et CrystalDiskMark screenshot. Hastighederne ser tilfredsstillende ud i forhold til 10 Gbps med en smule overhead. Vi glæder os selvfølgelig rigtig meget til at få muligheden for selv at udfordre det nye system.
Priserne for de nye bundkort og udvidelseskort mangler vi endnu at få afsløret, men Tweak.dk følger selvfølgelig sagen på allertætteste hold. ASUS forventer at lancere deres USB3.1 lineup i løbet af februar 2015.
Del med dine venner


