MSI Overclocking Arena 2009 Grand Final Beijing Resultater

MSI Overclocking Arena 2009 Grand Final Beijing Resultater

De gule er de hold der var med fra EU finalen. Danskerne endte på en super flot 11. plads. Vi havde en stærk CPU men et VGA kort der ca var bagud med +100MHz, så det var uheldigt. Men alligevel et flot resultat. 

Der er lidt problemer med at logge på vores FTP fra Beijing, så film og billeder vil komme i en artikel senere

 
RankCountryTeamwPrime
1024M
3DMark VantageTeam Result
SecondsWeightPointsWeight
1SwedenSweclockers.com139.79156.51%1874586.77%143.28%
2PolandRyba/Chaos143.48955.05%1858786.04%141.09%
3FuturemarkXfastest144.29754.75%1856185.92%140.67%
4FinlandMuropaketti.fi144.87554.53%1848485.56%140.09%
5GreeceHwbox.gr148.71553.12%1876386.85%139.97%
6US 2Team Juice'd140.07256.4%1801983.41%139.81%
7Chinese TaipeiCoolaler146.5153.92%1820684.28%138.2%
8SingaporeTeam Singapore147.15453.68%1804383.52%137.2%
9ANZTeamAU142.17855.56%1726779.93%135.49%
10South AfricaSouth Africa145.87554.15%1735480.33%134.48%
11DenmarkTweak.dk143.12555.19%1679477.74%132.93%
12China 2X-Power146.3953.96%1662076.93%130.89%
13China 1Team China147.96653.39%1625475.24%128.63%
14CZPC Tuning.cz143.55255.03%1580273.15%128.18%
15South KoreaProject M144.53454.66%1576272.96%127.62%
16BrazilAdrenaline158.13749.95%1620475.01%124.96%
17PhilippinesTipid PC166.56347.43%1429966.19%113.62%
18IndonesiaTeam ID151.1552.26%00%52.26%
19ColombiaHardcol OC158.27649.91%00%49.91%
20US 1XtremeSystems00%00%0%




Skrevet af axel den 29. Aug 2009. Nyheden er læst 1211 gang(e).

Del med dine venner

     

0 kommentarer
Skriv kommentar til nyheden Kommentarer til nyheden fra Facebook

 

Cooler Master MasterBox Lite 5 RGB kabinet

2017 blev og er stadig året for RGB lys og hærdet glas i computer kabinetter. Først var det kun i de dy

Læs Mere

Shuttle DS77U barebone PC

Shuttle har i år opdateret deres XPC serie af små computere med den nye Kaby Lake arkitektur. Shuttle er synon

Læs Mere

HyperX - Alloy Elite - HyperX opdaterer deres gaming tastatur

Sidste år så vi HyperX gøre deres indtog på markedet for gaming tastaturer med deres Alloy FPS ga

Læs Mere

ASUS Zenith Extreme X399

Igår bragte vi jer det første danske review af AMD's ThreadRipper 1920X processor. Nu er tiden kommet til at

Læs Mere

AMD Ryzen ThreadRipper 1920X

Når det kommer til processorer i HEDT segmentet også kendt som High-end Desktop, har Intel sat solidt på

Læs Mere

MSI Infinite A Gamer PC

Det er ikke alle der har hænderne skruet rigtigt på i forhold til at samle deres egne PC’er, og de maski

Læs Mere

Netgear Arlo Pro VMS4130 Base og HD-kamera

Er du på udkig efter en let tilgængelig måde til at få et overvågningssystem, som du selv ka

Læs Mere

Polar M430 - GPS løbeur med pulsmåler

Så kom Polar på banen med en ny version af det ultra populære M400 løbeur - denne gang med optisk

Læs Mere

 

Nyeste Videoer og Trailers

Seneste nyheder

Xbox One X preorders åben worldwide til $499 (video)

Glem alt om 30 FPS, når du kobler af med din konsol. Xbox One er officielt lagt på nettet til forudbestilling,
Læs Mere

Plantronics udvider BackBeat FIT familien med nye fitness headsets

Plantronics kan andet end headsets til gaming eller B2B segmentet. Plantronics har netop søsat nye familiemedl
Læs Mere

Apples nye iOS 11 officielt lanceret (Video)

Apples nye iOS 11 officielt lanceret, og iOS bringer en stak ændringer med sig til både iPads og iPhones. Bla
Læs Mere

Ny Amazon Fire HD 10 tablet annonceret

Amazon har annonceret en ny Amazon Fire HD 10 tablet, som har gennemgået en række forbedringer på hardwaren.
Læs Mere

De første benchmarks af Intel Core i9-7980XE

Processorkrigen buldrer afsted, og Intel har bestemt ikke smidt sig fladt ned på maven over populariteten fra
Læs Mere

HTC kan være på vej med tre nye smartphones

Hvis du gik rundt og troede, at HTC var færdig med sin smartphone-lancering for i år, så kan du godt begynde a
Læs Mere

FaZe Clan løb med overskrifterne i New York

New York er en særlig by at besøge. For FaZe Clan var oplevelsen dog større end i de fleste andre tilfælde.
Læs Mere

Her er de første tests af den nye Apple iPhone 8

Hvis du har planlagt indkøb af den nye iPhone 8 eller iPhone 8 Plus, så er der god grund til at se de første r
Læs Mere
Partner sider
Indsend nyhed
Har du fundet en fed nyhed så indsend den så alle andre på Tweak.dk kan få glæde af den.