MSI Overclocking Arena 2009 Grand Final Beijing Resultater

MSI Overclocking Arena 2009 Grand Final Beijing Resultater

De gule er de hold der var med fra EU finalen. Danskerne endte på en super flot 11. plads. Vi havde en stærk CPU men et VGA kort der ca var bagud med +100MHz, så det var uheldigt. Men alligevel et flot resultat. 

Der er lidt problemer med at logge på vores FTP fra Beijing, så film og billeder vil komme i en artikel senere

 
RankCountryTeamwPrime
1024M
3DMark VantageTeam Result
SecondsWeightPointsWeight
1SwedenSweclockers.com139.79156.51%1874586.77%143.28%
2PolandRyba/Chaos143.48955.05%1858786.04%141.09%
3FuturemarkXfastest144.29754.75%1856185.92%140.67%
4FinlandMuropaketti.fi144.87554.53%1848485.56%140.09%
5GreeceHwbox.gr148.71553.12%1876386.85%139.97%
6US 2Team Juice'd140.07256.4%1801983.41%139.81%
7Chinese TaipeiCoolaler146.5153.92%1820684.28%138.2%
8SingaporeTeam Singapore147.15453.68%1804383.52%137.2%
9ANZTeamAU142.17855.56%1726779.93%135.49%
10South AfricaSouth Africa145.87554.15%1735480.33%134.48%
11DenmarkTweak.dk143.12555.19%1679477.74%132.93%
12China 2X-Power146.3953.96%1662076.93%130.89%
13China 1Team China147.96653.39%1625475.24%128.63%
14CZPC Tuning.cz143.55255.03%1580273.15%128.18%
15South KoreaProject M144.53454.66%1576272.96%127.62%
16BrazilAdrenaline158.13749.95%1620475.01%124.96%
17PhilippinesTipid PC166.56347.43%1429966.19%113.62%
18IndonesiaTeam ID151.1552.26%00%52.26%
19ColombiaHardcol OC158.27649.91%00%49.91%
20US 1XtremeSystems00%00%0%




Skrevet af axel den 29. Aug 2009. Nyheden er læst 1311 gang(e).

Del med dine venner

     

0 kommentarer
Skriv kommentar til nyheden Kommentarer til nyheden fra Facebook

 

Arozzi Mezzo V2 - Gaming Stol

Mange og lange timer foran computeren, kræver selvfølgeligt et godt sted at slå ballerne ned. Med

Læs Mere

Razer Panthera Arcade stick

Vi har igen Razer på besøg, i dag i en lidt mere extraordinær udgave, med deres Street Fighter special

Læs Mere

Enermax Revolution SFX 550 Watt Strømforsyning

Maksimal performance, i minimal indpakning. Dette kunne godt være salgsordene for PSU'en vi skal se på i denne

Læs Mere

AMD Ryzen 2 - 2700X, 2700, 2600X og 2600 Gaming benchmarks

Det er efterhånden noget tid siden vi blev præsenteret for AMD Ryzen 2 familien. I første udspil modtog

Læs Mere

Logitech G840 Musemåtte

I denne test skal vi hílse på et sandt monster af en musemåtte. G840 fra Logitech måler hele 40 x

Læs Mere

Enermax Platimax D.F. 750 Watt Strømforsyning

Platimax D.F. 750 Watt er en strømforsyning i den høje ende af skalaen. 80 Plus Platinium certificering, l&a

Læs Mere

Razer Kiyo streamingkamera

Dagens test er Razers nyeste streamingkamera, Kiyo, som bliver markedsført osm en del af deres nye pakke til stream

Læs Mere

Sennheiser HD 25 Plus

Sennheiser behøver ikke den store præsentation. Producenten er godt repræsenteret indenfor lyd i n&aeli

Læs Mere

 

Nyeste Videoer og Trailers

Seneste nyheder

Fortnite Battle Royale releases til andriod til sommer

Tidligere på året proklamerede Epic Games ankomsten af Fortnite Battle Royale på mobileplatforme, og siden er
Læs Mere

iPhone X Tesla dræner budgettet for 30.000 kr

Er du hoppet på iPhone X bølgen, og måske ikke er helt tilfreds med batterilevetiden, så er dine bønner hørt.
Læs Mere

TeamGroup fremviser nye DDR4-3466 RAM til AMD Ryzen

Er jagten gået ind på næste PC byggeri, er står du overfor at vælge RAM, så er de nye TeamGroup T-Force Dark P
Læs Mere

Call of Duty Black Ops 4 Battle Royal Blackout annonceret

Populariteten af Battle Royal games over de sidste par år, er mildest talt eksploderet, og især spiltitler som
Læs Mere

Gaming rig til 200.000 kr. er som skabt til nørden

Man må aldrig gå ned på udstyr. En tanke Lewis Hilsenteger fra YouTube-kanalen Unbox Therapy udstråler i blikk
Læs Mere

YouTube relancerer YouTube Music

YouTube Music er en af de mange streaming services, som får musikelskerne til at slikke sig om munden. Det er
Læs Mere

LG påbegynder global udgivelse af G7 ThinQ

LG-fansene kan godt begynde at juble. G7 ThinQ bliver nu udgivet på det globale smartphone-marked.
Læs Mere

Galaxy S9 bagud på salgstal i Sydkorea

Galaxy S9 har haft et fint salg hjemme i Sydkorea. Det kunne dog sagtens være gået meget bedre.
Læs Mere
Partner sider
Indsend nyhed
Har du fundet en fed nyhed så indsend den så alle andre på Tweak.dk kan få glæde af den.