Kære gæst, velkommen til Tweak.dk. Hvis dette er dit første besøg her, bør du læse Hjælp. Her forklares i detaljer hvordan denne side fungerer. For at benytte alle funktionerne på denne side, bør du overveje at lade dig registrere. Benyt venligst registreringsformularen for at registrere her eller læs yderligere information om registreringsprocessen. Hvis du allerede er registreret, så log på her.

1

mandag, 15. september 2008, 22:10


hvordan er det vi har læst lidt på lejeloven men den er altså lige lidt svær og forstå...

hvis man har købt en andels lejlighed og gerne vil leje den ud hvordan ligger reglerne så med betaling til dette lejemål.

må man eventulet sætte husleje en smule højere end den er sat til ?

hvordan med fradrag af rente på bolig lån ?

dette er hvad der sår i lejeloven:

For ejendomme, hvis opførelse er finansieret med indekslån efter § 2, stk. 1, nr. 9, i lov om indeksregulerede realkreditlån, kan lejen fastsættes således, at den samlede lejeindtægt kan dække ejendommens nødvendige driftsudgifter på tidspunktet for ejendommens opførelse med tillæg af afkastningen af ejendommens værdi.

Stk. 2. Som afkastning kan beregnes den rente, udlejeren løbende betaler på indekslån optaget til finansiering af ejendommens opførelse med tillæg af 4 pct. af den indekserede hovedstol. Udlejeren kan endvidere beregne en forrentning på 4 pct. af den resterende anskaffelsessum efter fradrag af lejerindskud.

og må ærligt sige det er lidt ude for min viden.

håber på hurtig hjælp.

nonsens

[IMG]http://www.tweak.dk/forum/attachment.php?attachmentid=15807&sid=[/IMG]

3

mandag, 15. september 2008, 23:43


Citeret

Oprindeligt indlæg af Mikkel
Har du kigget her? :)
http://www.borger.dk/forside/bolig-og-fl…ebolig/fremleje


nej men det har jeg nu, og de betingelser gælder hvis det er en lejet bolig du fremlejer.

det jo ikke tilfældet her.

[IMG]http://www.tweak.dk/forum/attachment.php?attachmentid=15807&sid=[/IMG]

4

mandag, 15. september 2008, 23:55


Citeret

Oprindeligt indlæg af nonsens

Citeret

Oprindeligt indlæg af Mikkel
Har du kigget her? :)
http://www.borger.dk/forside/bolig-og-fl…ebolig/fremleje


nej men det har jeg nu, og de betingelser gælder hvis det er en lejet bolig du fremlejer.

det jo ikke tilfældet her.


Det er også rigtigt, men måske kan du bruge de livliner der står nede i bunden. :)


5

tirsdag, 16. september 2008, 22:24


tak.

ellers nogen der lige har styr på sådanne ting ?

[IMG]http://www.tweak.dk/forum/attachment.php?attachmentid=15807&sid=[/IMG]

Nyeste Videoer og Trailers

Indsend nyhed
Har du fundet en fed nyhed så indsend den så alle andre på Tweak.dk kan få glæde af den.