Kære gæst, velkommen til Tweak.dk.
Hvis dette er dit første besøg her, bør du læse Hjælp. Her forklares i detaljer hvordan denne side fungerer.
For at benytte alle funktionerne på denne side, bør du overveje at lade dig registrere.
Benyt venligst registreringsformularen for at registrere her eller læs yderligere information om registreringsprocessen.
Hvis du allerede er registreret, så log på her.
Der er ikke rigtig nogen forskel af betydning efter min mening når man skal se støjsom en faktor. Men ellers er det vel en Hitachi eller Maxtor. Ville ikke have noget imod at have en god Hitachi-HDD, men Maxtor holder jeg mig pænt fra efterhånden.
Skal man se støj vs. ydelse, så vil jeg sige at Seagate vinder der. Med Hitachi løbende med i front. Maxtor falder IMO igennem der.
I følge forskellig test rundt omkring på nettet, så er Hitachi hurtigst. Hvis du vil ha en hurtig disk og samtidig lydløs så vil jeg anbefale det samme som Grill, nemlig en Seagate.
Western Digital laver nu også nogle både hurtige og lydløse harddiske...
Den jeg har siger faktisk næsten ikke noget.. Larmer mindre en en fluid maxtor..
Oprindeligt indlæg af Bubbi
Western Digital laver nu også nogle både hurtige og lydløse harddiske...
Den jeg har siger faktisk næsten ikke noget.. Larmer mindre en en fluid maxtor..
Som du selv siger så laver Wd nogle ret hurtige diske, men mener vidst nok at de er langsommer end Hitach, ret mig hvis jeg tager fejl.
Oprindeligt indlæg af SilverShadow
I følge forskellig test rundt omkring på nettet, så er Hitachi hurtigst. Hvis du vil ha en hurtig disk og samtidig lydløs så vil jeg anbefale det samme som Grill, nemlig en Seagate.
Seagate er vel noget af det langsommeste man kan få, det kunne være fedt hvis der var nogle der gad at smide en HD score fra enten HDTach eller Sandra.
seagate er da det jeg ville vælge det er da det mærke samt WD som har bedst service i tilfælle af lortet går i stykker.... seagate larmer ikke særlig meget og yder udemærket jeg har været uheldig med min da den er noget langsommere end andre af samme model. hitachi tager utrolig langt tid før du kan modtage den igen efter en rma. hitachi er også kendt for kvalitet da ibm bruger dem i deres systemer.. men et godt valg ville være 7200.1 sata og der skal du heller ikke være bange for det med buffer for alle hd'er som er sata fra seagate er 8 mb cache