Alt software her på sitet er fundet på nettet. Hvis du har copyright på software fundet her på sitet, eller har kendskab til en sådan, vil det blive fjernet hurtigst muligt.
Alle nævnte varemærker tilhører deres respektive ejere.
Hjemmesiden er optimeret til Microsoft Internet Explorer 6.0+ og Mozilla Firefox 1.5 med en opløsning på minimum 1024x768.
Corepad har specialiseret sig inden for gaming musemåtter, og deres mål er at lave de bedste musemåtter til de laveste priser. Corepad har en lang række forskellige musemåtter, så der er lidt for enhver smag. Udover musemåtter har Corepad også skatez i deres sortiment. Skatez er, kort fortalt, musefødder lavet i teflon for at mindske modstanden på musemåtten. Ligesom deres musemåtter tilbyder de også flere serier af skatez, og de kan derfor bruges til de fleste gaming mus. I denne test skal vi kigge på både en Corepad XXXL C1 serie musemåtte og Skatez Pro. Musemåtten kan bruges til mus med kugle, optisk- eller lasersensor, og Skatez Pro musefødderne er lavet til en del af Logitech’s mus, nemlig MX500, MX510, MX518, MX700 og MX900.
Blandt de mange producenter på CeBit finder vi Synology, der havde deres sortiment af NAS bokse med på messen. Hos T-Systems, der er en afdeling under Deutsche Telekom, fandt vi flere spændende produkter, her i blandt en stor multi touch og funktions skærm. Hvis man står og mangler en mus eller et headset i et anderledes design er der også hjælp at hente hos The Royal Club serien fra G-Cube.
CeBit er der en række forskellige vents, her i blandt Intels Extreme Masters, der er en stor spil konkurrence med deltagere fra mange lande. Der konkurreres i mange forskellige online spil, og tilskuer antallet vil helt sikkert skabe misundelse hos dansk eSport. Her ser vi også på Google Street View og 3D fil optagelse.
Med deres Icybox produkter har Raidsonic i flere år indtaget Danmark og resten af verden med et hav af forskellige produkter. Det er alt fra storage produkter som harddisk bokse, små NAS bokse men også multimedia bokse der kan tilsluttes PC og fjernsyn.
Cooler Master viser kabinetter, kølere og strømforsyninger med høj effekt udnyttelse med på CeBit. Men også en gamer mus med masser af muligheder, som de lover kommer til blive billigere end deres konkurrenters gamer mus på samme niveau.
Som noget nyt var Dell at finde på CeBit. De var i den store messehal hvor der også blev afholdt Intel Extreme masters konkurrencer i en række forskellige spil. På CeBit havde Dell taget deres nye adamo bærbar med, der både er i en Desire og en Admire version. De bygger begge på Intels Core 2 Duo porcessorer og har 800MHz DDR2 hukommelse, en 13,4 tommer backlight skærm med 720p, en Solid State Disk samt Windows 7 pre installeret.
Antec har med sin gamingserie af kabinetter lagt byggestenene for brugeren, der ønsker god køling og et attraktivt design. Twelve Hundred kabinettet skal denne gang testes, og det vil blive spændende at se, hvordan storebroren til det allerede testede Nine Hundred kabinet, klarer sig i forhold til sine konkurrenter.
I de senere år har MSI gjort et agressivt indtog på det globale marked. Især i Europa har der været rigtigt meget gang i dem. MSI har tilsvarende også indset vigtigheden af at lytte mere til brugernes behov og konstruktive kritik.
Resultatet er en lang række mere interessante bundkort - herunder P55 "Big Bang"-serien - og dette H55M-ED55, som vi i dagens anmeldelse kigger nærmere på.
For omkring et halvt år siden var Cooler Masters CM 690 PURE kabinettet på testbænken, hvilket resulterede i at være en positiv oplevelse. Denne gang er det så blevet tid til at se på afløseren for det meget roste CM 690 kabinet, nemlig CM 690 II Advanced kabinettet, der byder på et par ekstra features, samt et attraktivt design.
Den Taiwanesiske IT-gigant, ASUSTEK, der er kendt, elsket og hadet af mange, har for nyligt lanceret to H55-baserede løsninger kaldet P7H55D-M. Det sidste nye skrig er deres P7H55D-M EVO-bundkort, der understøtter Intel Clarkdale-processorens indbyggede grafiske kredsløb, bedre kendt som henholdsvis IGD eller iGPU'en. Hvor H55 dog burde henvende sig til mainstream-segmentet og almindelige brugere, oser P7H55D-M EVO af entusiastfordele. Læs med når vi spænder det nye EVO på vores testbænk og undersøger om ASUS har formået en vinder for budgetklassen.
Der er i alt syv forskellige All-in-one computere at finde i MSIs sortiment lige nu, som stadig er voksende. AE2220 hedder modellen vi her på Tweak.dk har fået lov til at lege lidt med. AE2220 er en af de største All-in-one computere MSI producere lige PT. 21.5" Touchskærm, nVidia ION grafik, Core2 Duo CPU fra Intel, Windows 7 og tilhørende tastatur samt mus, er bare få af de ting vi kan finde ved AE2220.
Mange forbrugere prioritere støj og varmeudledning højere end ydelse. Til dette segment har HIS udviklet iCooler IV køleren, som de har valgt at montere på et Radeon HD 4850 grafikkort. Kombinationen af en effektiv køler, kombineret med et mindre strømhungrende grafikkort, mindsker det udgående støjniveau drastisk. Lad os tage et kig på HIS Radeon HD 4850 iCooler IV grafikkortet.
Intel H55-baserede bundkort er nu for alvor er begyndt at flyde i en lind strøm fra hardwareproducenterne. Kort sagt er H55-bundkort de bedste løsninger til prisbevidste købere, som heller ikke har behov for entusiastlignende funktioner som set på P55-platformen. Herunder er det Biostar, som med deres TH55XE i dag er landet på vores testbænk.
SilverStone fremviste ved COMPUTEX 2009 deres Fortress FT02 kabinet, der er afløseren for det meget omtalte og roste Fortress FT01 kabinet. Featuremæssigt har Fortress FT02 kabinettet meget tilfælles med sin forgænger. En glasrude, støjabsoberende materiale på indersiderne og hot-swapping af harddiske er bare nogen af de features, som SilverStone har valgt at udstyre deres Fortress FT02 kabinet med. Det skal blive spændende at se, hvordan Fortress FT02 klarer sig i diverse test, og om det er en værdig afløser for sin forgænger.
Blu-ray mediet vinder stadig mere og mere frem på markedet, som det nye format til film i HD kvalitet, men for at kunne afspille formatet kræves der en Blu-ray afspiller da teknologien ikke er kompatibel med udstyret til DVD mediet. Afspillere, både dedikerede afspillere til hjemme biografen og optiske drev til computeren, var i starten temmelig dyre, men er i løbet af den seneste tid kommet ned på et niveau hvor hr. og fru. Danmark også kan være med. Her på redaktionen har vi tidligere set på et eksternt Blu-ray drev fra Silverstone, og nu har ASUS leveret et eksemplar af deres eksterne løsning som de kalder SBC-04D1S-U. ASUS producerer en bred vifte af forbruger-elektronik, og har generelt ry for at lave kvalitetsudstyr, så mon ikke SBC-04D1S-U holder denne tradition ved lige? Læs videre og find svaret.